Bizi Sosyal Medyada Takip edin
Roman Havası Dans Kursu

Perşembe Sınıfı

Lütfen dikkat! Bu sınıfımız doldu!
Yeni Sınıf: 27 Nisan 2023
Seviye: Başlangıç seviyesi.
Gün/Saat: Perşembe, 19:30-21:30
Ders Süresi: Haftada bir defa, 2 saat.
Toplam Kurs Süresi: 2 Ay, 16 Saat.
Kurs Ücreti: Aylık (4 haftalık) 500 TL.
Ödemeler: Aylık olarak yapılacaktır.
Sınıf Kapasitesi: 15 Kişi.

Cumartesi Sınıfı

Yeni Sınıf: 6 Mayıs 2023
Seviye: Başlangıç seviyesi.
Gün/Saat: Cumartesi, 13:30-15:30
Ders Süresi: Haftada bir defa, 2 saat.
Toplam Kurs Süresi: 2 Ay, 16 Saat.
Kurs Ücreti: Aylık (4 haftalık) 500 TL.
Ödemeler: Aylık olarak yapılacaktır.
Sınıf Kapasitesi: 15 Kişi.

Lütfen bu sayfadaki tüm bilgileri dikkatlice inceleyin. Bu kursun size uygun olduğuna ve katılmaya karar verirseniz, lütfen Kayıt sayfamıza gidin.

Kurs İçeriği

Roman havası dans kursumuz haftada bir defa iki saat süreyle yapılmaktadır. Bu kurs aynı zamanda Trakya bölgesine özgü yakın/benzer danslardan da kesitler de içermektedir. Kurs kapsamında Roman danslarının müziksel yapısı, temel adım bileşimleri, el, kol, omuz, baş ve kalça kullanımı ve bunların kombinasyonlarından oluşan belli başlı figürler öğretilmektedir. Bunların yanı sıra, beden kullanımı, dansların karakteri ve farklı müzikleri yorumlama gibi estetik ayrıntılar üzerinde durulmaktadır. Roman dansları bireysel olarak icra edildikleri için, öğrencinin güçlü bir bireysel ifade tarzı geliştirmesi oldukça önemli. Güçlü bir dans tarzı geliştirmek için, Romanların yaşamları hakkında bir parça fikir sahibi olmak da yararlı olabilir. Bu amaçla, kurs dönemi içinde, yeterli sayıda öğrencimizin istekli olması koşuluyla, Romanlar hakkında çekilmiş önemli filmlerin (Çingeneler Zamanı, Gadjo Dilo vb.) beraberce izlenmesi ve Romanlar konulu iki saatlik bir seminer/atölye çalışması da planlıyoruz.

Roman Dansları Hakkında

Hindistan’ın eski başbakanlarından İndra Gandi, Romanlar üzerine yaptığı bir konuşmada şöyle diyordu: “Romanların tarihi acının ve sefaletin tarihidir; ama aynı zamanda insan ruhunun kaderin darbeleri karşısındaki zaferinin de tarihidir.” Dünyanın dört bir yanına dağılmış yaklaşık on beş milyon civarındaki Roman toplumunu herhalde en iyi bu sözler tanımlar. Yaşadıkları tüm coğrafyalarda her türlü baskıya maruz kalan bu kadim halkın en büyük varoluş dayanaklarından biri, her koşul altında eğlenmekten, müzik yapıp dans etmekten geri durmamalarıdır. Kuşaktan kuşağa geçen dans ve müzik birikimi Roman toplumunun karakteristik özelliğidir. Roman dansları müzikalite, adımlar ve figürler bakımından kuzey Hindistan kökenli danslara benzemekle beraber, yaşadıkları ülkelerin dans ve müzikleriyle de belli bir adaptasyon sağlamışlardır. Pek çok dans tarihçisi tarafından kökeni Roman danslarına dayandırılan Flamenko, bu adaptasyonun tipik örneklerinden biridir. Ayrıca Oryantal ile eski Roman dansları arasında da belli bir ilişki bulunmaktadır. Ülkemizdeki Roman nüfusu 700 bin dolaylarında tahmin edilmekte ve bu nüfusun önemli bir kısmı (göçebeliğin yanı sıra) Trakya ve Marmara bölgelerinde yaşamaktadır. Yakın zamanlara kadar bu bölgelerin halk dansları içinde tanımlanan Roman dansları, son yıllarda ilginin artmasıyla birlikte yer yer “Roman havası” başlığı altında bağımsız bir dans repertuarı olarak da yaygınlaşmaya başlamıştır. Ne yazık ki bu yaygınlaşma, aynı zamanda Roman Dans kültüründe ciddi bir bozulma ve dejenerasyonu da beraberinde getirmektedir.
Kurslarımızdan ve Gecelerimizden Görüntüler

Kurslarımız ve gecelerimizden geniş bir çeşitlilik içeren videoları Youtube kanalımızda izleyebilirsiniz.
Youtube kanalımız için tıklayın

Tüm kurslarımızı görmek için lütfen Kurslar sayfamıza gidin.