Tembur Kursu


Tembur Kursu

Temel Bilgiler

Yeni Sınıf: 18 Ekim 2020.
Seviye: Başlangıç seviyesi.
Gün/Saat: Pazar, 19:00-21:00.
Ders Süresi: Haftada bir defa, 2 saat.
Toplam Kurs Süresi: 6 Ay - 2 Yıl.
Kurs Ücreti: Aylık (4 haftalık) 200 TL.
Ödemeler: Aylık olarak yapılacaktır.
Sınıf Kapasitesi: 10 Kişi.

Lütfen bu sayfadaki ve Kayıt ve Katılım Koşulları sayfasındaki bilgileri dikkatlice inceleyin. Kursu ve koşulları uygun bulup katılmaya karar verirseniz, ön kayıt için, katılmak istediğiniz sınıf, ad-soyad ve tel numaranızı geoaktif@gmail.com adresine göndermeniz yeterlidir. Sonrası için sizi yönlendireceğiz.

Kurs İçeriği

Tembur kursumuz haftada bir defa iki saat süreyle yapılacaktır. Anadolu, Mezopotamya, Kafkaslar, Çin, Balkanlar ve daha birçok bölgeye yayılmış olan tembûr dünyanın bilinen en eski enstrümanlarından biridir. Tembûr, tambura, tenbûr, temmure, dede sazı, balta saz gibi çok çeşitli isimlere sahip olan bu sazın arkeologların ve araştırmacıların verilerine dayanılarak, 6 bin yıllık bir geçmişi olduğu düşünülüyor.

Türkiye’de ilk kez 2014 yılında Fırat Alkış tarafından başlatılan tembûr atölyesi bu aktarımı devam ettirmek, tembûru yakından tanımak ve tanıtmak amacıyla, bu yıl da yeni katılımcılarını bekliyor. Atölyemiz, Fırat Alkış rehberliğinde, bu kadim enstrümanın usta-çırak sistemi içerisinde öğretilmesi ve meşk halinde, geleneksel müzik repertuarından örneklerle icra edilmesine dayanıyor.

Tembur Hakkında

“Tu tembûr î, ez perde me…”

“Sarı tamburadır adım, göklere ağar feryadım,

Pîr Sultan'ımdır üstadım, ben anın'çin inilerim…”

Anadolu, Mezopotamya, Kafkaslar, Çin, Balkanlar ve daha birçok bölgeye yayılmış olan tembûr dünyanın bilinen en eski enstrümanlarından biridir. Tembûr, tambura, tenbûr, temmure, dede sazı, balta saz gibi çok çeşitli isimlere sahip olan bu sazın arkeologların ve araştırmacıların verilerine dayanılarak, 6 bin yıllık bir geçmişi olduğu düşünülüyor.

Alevilik, Zerdüştlük, Ehl-i Hak gibi inanç kültürlerinin temel sazı olan tembûr, özellikle İran’da Ehl-i Hak’lar/Yaresanlar, Irak’ta Kakaîler, Êzîdîler, Mezopotamya ve Anadolu’da Aleviler ve Kürtler tarafından çalınmaktadır. Kutsal olarak kabul edilen tembûr cem törenlerinin, ritüellerin ve irfanî müziğin temel enstrümanı ve unsurudur. Dersim, Maraş, Varto, Hınıs, Tercan başta olmak üzere Kızılbaş inancının güçlü olduğu bölgelerde pirlerin, budelaların, abdalların, zakirlerin elinde, müziğin ve ibadetin temel yapıtaşını tembûr oluşturur. Bu sayede Alevi felsefesi ve müziği yüzyıllardır kuşaktan kuşağa aktarılmıştır.

Tembur Kursumuzdan Görüntüler

Diğer kurs videolarımızı Youtube kanalımızda izleyebilirsiniz.
Youtube kanalımız için tıklayın

Tüm kurslarımızı görmek için lütfen Kurslar sayfamıza gidin.


Geoaktif Kültür Merkezi ©www.geoaktif.com 2010-2020. Tüm hakları saklıdır.