Govend Kürt Dansları Kursu
Govend Kürt Dansları Kursu
Yeni Sınıf: 18 Mayıs 2024
Seviye: Başlangıç seviyesi.
Gün/Saat: Cumartesi, 13:30 - 15:30
Ders Süresi: Haftada bir defa, 2 saat
Toplam Kurs Süresi: 3 Ay, 24 saat
Kurs Ücreti: Aylık (4 haftalık) 1500 TL.
Ödemeler: Aylık olarak yapılacaktır.
Sınıf Kapasitesi: 15 Kişi
Govend kurslarımız Taksim'deki merkezimizde yapılmaktadır.Lütfen bu sayfadaki ve Kayıt ve Katılım Koşulları sayfasındaki bilgileri dikkatlice inceleyin. Kursu ve koşulları uygun bulup katılmaya karar verirseniz, ön kayıt için, katılmak istediğiniz sınıf, ad-soyad ve tel numaranızı geoaktif@gmail.com adresine göndermeniz yeterlidir. Sonrası için sizi yönlendireceğiz.

Kurs İçeriği

Govend (Kürt Halayları) kursumuz haftada bir defa iki saat süreyle yapılmaktadır. Kurs kapsamında, Kürtlerin belli başlı dansları öğretilmektedir. Daha genel anlamda ise, Mezopotamya ve Anadolu coğrafyasında doğup gelişen halaylar, "halk tarafından yapıldıkları şekliyle" öğretilmektedir. Derslerde genel dans eğitiminin yanı sıra, halaylarda özel düzenlemeler, temel repertuar eğitimi, halaylarda karakteristik inceleme-teknik-analiz ve halaylarda solo çalışmalarına yer verilecektir. 3 aylık eğitim süresini tamamlayacak bir öğrenci, ortalama bir öğrenci performansı sergilemesi koşuluyla, yaygın olarak oynanan 12 civarında Kürt dansını rahatça icra edebilecektir.

Govend Hakkında

Kürtçe halay anlamına gelen govend, tüm Kürt danslarının genel adıdır. Düğünler başta olmak üzere, çeşitli bayramlarda, şenliklerde, hasat zamanlarında ve diğer özgün durumlarda bolca dans eden Kürt toplumunun zengin bir dans kültürü vardır. Son yıllarda, Kürt siyasal mücadelesinin gelişimiyle birlikte, siyasal eylemler de sıklıkla bir dans vesilesi haline gelmiştir. Kürt dansları bölgeden bölgeye çeşitlilik göstermekle beraber, bütün Kürtlerin icra edebildiği ortak danslar da mevcuttur. Kendi doğal gelişimi içinde her Kürt kendi bölgesinin ve yakın bölgelerin danslarını öğrenmektedir. Danslar genellikle davul, zurna, erbane (def) ve diğer bazı enstrümanlar eşliğinde icra edildiği gibi, herhangi bir enstrüman kullanılmadan, kızlı erkekli atışmalarla şarkılar söylenerek icra edilen danslar da vardır. Kürt dansları önemli ölçüde grup danslarıdır, bununla birlikte kimi danslarda özellikle halay başındaki kişinin solo ve doğaçlama yaptığı durumlara da sıklıkla rastlanır. Hız olarak Kürt danslarının çoğu orta tempodadır; ama kimi bölgelerde bazı hızlı tempolu danslara rastlamak da mümkündür. Beden kullanımı bakımından Kürt danslarında yoğun olarak ayak, diz ve kollar kullanılmaktadır.
Kurslarımızdan ve Gecelerimizden Görüntüler

Kurslarımız ve gecelerimizden geniş bir çeşitlilik içeren videoları Youtube kanalımızda izleyebilirsiniz.
Youtube kanalımız için tıklayınBizi Sosyal Medyada Takip edin

Tüm kurslarımızı görmek için lütfen Kurslar sayfamıza gidin.