Ermeni Dansları Kursu


Ermeni Dansları Kursu

Temel Bilgiler

Yeni Sınıf: 23 Mart 2019.
Seviye: Başlangıç seviyesi.
Gün/Saat: Cumartesi 19:00-21:00 arası.
Ders Süresi: Haftada bir defa, 2 saat.
Toplam Kurs Süresi: 3 Ay, 24 saat.
Kurs Ücreti: Aylık (4 haftalık) 250 TL.
Ödemeler: Aylık olarak yapılacaktır.
Sınıf Kapasitesi: 15 Kişi.

Lütfen bu sayfadaki tüm bilgileri dikkatlice inceleyin. Bu kursun size uygun olduğuna ve katılmaya karar verirseniz, lütfen Kayıt sayfamıza gidin.

Kurs İçeriği

Ermeni Dansları kursumuz haftada bir defa iki saat süreyle yapılmaktadır. Kurs kapsamında, Ermeni halkı tarafından yaygın olarak oynanan belli başlı danslar öğretilmektedir. Ermeni Dansları programımız sahne ve gösteri amaçlı olmayıp, danslar halk tarafından oynandıkları şekliyle, yani otantik halleriyle öğretilmektedir. Derslerde genel Ermeni Dansları eğitiminin yanı sıra, bölgelere ve müziklere göre düzenlenmiş dans çalışmalarına da yer verilecektir. 3 aylık eğitim süresini tamamlayacak bir öğrenci, ortalama bir öğrenci performansı sergilemesi koşuluyla, yaygın olarak oynanan belli başlı Ermeni danslarını rahatça oynayabilecek bir düzeye ulaşacaktır.

Ermeni Dansları Hakkında

Anadolu, Mezopotamya ve Kafkasyayı içine alan geniş bir coğrafyada şekillenen Ermeni dansları, söz konusu bölgelerden yoğun motifler taşıyan ama aynı zamanda kendi karakteristik özellikleri de olan oldukça köklü ve zengin bir dans kültürünü içermektedir. Kimi araştırmacılar Ermeni danslarını, köken ve biçim (duruş ve hareket yönü) bakımından Sümerlere kadar götürmektedir.

Ermeni dansları temel olarak kırsal kökenli olmuştur. Şehirlerde yaşayan Ermenilerin de kendilerine özgü dansları ortaya çıkmışsa da, bu danslar kırsal bölgelerdeki güçlü dans geleneğinin gölgesinde kalmıştır. Dansların çoğu tarihsel olarak davul, zurna ve duduk gibi müzik enstrümanları ile oynanmakla beraber, bir müzik enstrümanı olmaksızın, şarkı söylenerek oynanan danslar da vardır. Ermeni dansları günümüzde Ermenistan, Batı ülkelerindeki Ermeni diyasporası ve Türkiye'deki Ermeni toplumu içinde, yeni yorum ve sentezlerle hala varlığını sürdürmektedir.
Ermeni Dansları Kurslarımızdan ve Gecelerimizden Görüntüler

Tüm Dans kurslarımız ve gecelerimizden geniş bir çeşitlilik içeren videoları Youtube kanalımızda izleyebilirsiniz.
Youtube kanalımız için tıklayın

Tüm kurslarımızı görmek için lütfen Kurslar sayfamıza gidin.