Bizi Sosyal Medyada Takip edin
Bendir Ritim Kursu

Temel Bilgiler

Yeni Sınıf: 5 Ekim 2023
Seviye: Başlangıç seviyesi.*
Gün/Saat: Perşembe, 19:00-21:00.
Ders Süresi: Haftada bir defa, 2 saat.
Toplam Kurs Süresi: 6 Ay - 1 Yıl.
Kurs Ücreti: Aylık (4 haftalık) 1000 TL.
Ödemeler: Aylık olarak yapılacaktır.
Sınıf Kapasitesi: 15 Kişi.Lütfen bu sayfadaki tüm bilgileri dikkatlice inceleyin. Bu kursun size uygun olduğuna ve katılmaya karar verirseniz, lütfen Kayıt sayfamıza gidin.

Kurs İçeriği

Bendir Ritim kursumuz temel ritim bilgisi, temel enstrüman vuruşları ve çalım teknikleri, usuller ve formlar, dünya ritim kültürlerinden örnekler ve kompozisyonlar üzerinden yürütülecektir. İlk etapta ana enstrüman olarak bendirin tercih edileceği kurslarımızda, katılımcılara farklı ritim enstrümanlarını da tanıma ve icra etme olanağı sağlanması hedeflenmektedir... Katılımcıların her birinin bir bendir edinmesi gerekmektedir. Deriden plastiğe çeşitli malzemeden yapılmış bendirler piyasada bulunmaktadır. Hocalarımız bendir temini konusunda gerekli öneri ve yönlendirmelerde bulunacaklardır.

Bendir Hakkında

Dünya müzik literatüründe "frame drum" olarak bilinen, yuvarlak-derili ritim enstrümanları ailesinin önemli enstrümanlarından biridir bendir. Birbirinden farklı boyutları, özellikleri ve çalım teknikleri olabilen bendirler birçok kültür için müziğin ayrılmaz bir parçasıdır. Anadolu'nun birçok bölgesinde, düğün-kına eğlencelerinde, sıra-divan-kürsü geceleri gibi meclis buluşmalarında, şenliklerde, Sufi inanç gruplarının ritüellerinde ve daha birçok alanda çalınan bir enstrüman olan bendir, günümüz müziğinde de yaygın şekilde kullanılır. Geleneksel müziklerden klasik musikiye, Batılı müzik formlarından ibadet müziklerine uzanan geniş bir yelpazede icra edilir, sevilir, dinlenir... Geoaktif'te Burcu Yankın yönetiminde başlattığımız Bendir Ritim Kursu, bu anlamda hem bendir çalım tekniklerini, icra olanaklarını öğrenme hem de geçmişten bugüne olan bu uzun yolculuğa tanıklık etme ve onun bir parçası olma çabasıyla katılımcılarını bekliyor.

Tüm kurslarımızı görmek için lütfen Kurslar sayfamıza gidin.