Peloponez’in ihtişamlı, Girit’in cesur ve Ege adalarının şenlikli danslarıyla tanışın! Yunanistan'ın dört bir yanından derlenen rengarenk bir dans repertuarı sizi bekliyor!
 
ANASAYFA > GEOAKTİF HAKKINDA > TÜM ETKİNLİKLERİMİZ > KAYIT & KATILIM > GEOAKTİF SEÇKİ > İLETİŞİM Ελληνικά ENGLISH

Geoaktif'te
ilginizi çekebilecek aşağıdaki etkinlikler de var...Dil ve Kültür Kurslarımız
Arapça Kursu
Arnavutça Kursu
Boşnakça Kursu
Çerkezce Kursu
Ermenice Kursu
Farsça Kursu
Gürcüce Kursu
İbranice Kursu
Kürtçe Kursu
Latince Kursu
Lazca Kursu
Osmanlıca kursu
Pomakça Kursu
Sırpça Kursu
Süryanice Kursu
Yunanca Kursu
Zazaca Kursu
 
Dans Kurslarımız
Ballfolk Kursu
Yunanistan Dansları Kursu
Govend Kursu
Roman Dansları Kursu
Latin Dansları Kursu
 
Diğer Kültür Sanat Kursları
Def - Erbane Kursu
Buzuki Kursu
Santur Kursu
Doğaçlama Tiyatro Kursu
 

Yunanistan Dansları Kursu - Başlangıç Seviye Sınıfları

Yeni Sınıf

Başlangıç

Tarihleri

Tarih Gün Saat Güncel Bilgi
05 Ocak 2018 Cuma 19.30-21.30 Sınıf başladı
02 Aralık 2017 Cumartesi 19.00-21.00 İleri sınıf
06 Ocak 2018 Cumartesi 19.00-21.00 İleri sınıf
03 Şubat 2018 Cumartesi 19.00-21.00 İleri sınıf
30 Mart 2018 Cuma 19.30-21.30 Başlangıç sınıfı

Toplam Kurs Süresi
3 Ay, 12 Ders, 24 Saat

Aylık Ücret
200 TL (4 hafta = 4 ders)

Notlar
-Her sınıf başladığı gün ve saatte devam eder.
-Yeni sınıflar, Yunan danslarını hiç bilmeyenlere yöneliktir ve sıfırdan başlar.
-İleri sınıflar, daha önceki temel programlarımızı tamamlayan eski öğrencilerimize yönelik olmakla birlikte, Yunan danslarını temel düzeyde bilen herkese açıktır. İleri sınıflar sadece 1 ay (4 hafta / 4 ders) süreyle açılmaktadır. 


Yunanistan Dansları Kursumuz Hakkında Genel Bilgiler

Yunan dansları kursumuz haftada bir defa 2 saat süreyle yapılacak. Kurslarımızda, yalnızca Sirtaki değil, Türkiye kaynaklı Zeibekiko ve Pontus dansları da dahil olmak üzere Yunanistan’ın tüm farklı bölgelerinden derlenmiş bir repertuarı öğretiyoruz. Bu 3 aylık programı ortalama bir performansla tamamlayan bir katılımcı irili ufaklı 20 Yunan dansını icra edebilecektir. Bu da, geniş bir çeşitlilik gösteren Yunan müzikleri eşliğinde dans edebilmek anlamına geliyor. Hem Türkiye insanına nispeten daha tanıdık gelmesi hem de karmaşık figür yapısı nedeniyle derslerimizde Sirtaki-Hasapiko dansı üzerinde biraz daha fazla duruyoruz. Yunan danslarının bir kısmı çok kolay öğrenilebiliyor; öyle ki, yalnızca on dakika içinde öğrenilebilecek danslar var. Diğer bir kısmı ise çeşitli uzunluklarda zaman dilimlerini gerektiriyor. Derslere, öğrencinin hiçbir şey bilmediğini esas alarak sıfırdan başlıyoruz. Bir dansı önce, müzik olmaksızın, sayısal hareketler eşliğinde yavaş yavaş öğreniyoruz. Karmaşık olabilecek figürleri önce parçalar halinde öğretip sonradan birleştiriyoruz. Hareketleri sayısal olarak rahatça yapacak hale geldikten sonra da aynı hareketleri bu kez müzik eşliğinde yapıyoruz. Diğer danslarla kıyaslandığında, Yunan dansları özellikle Türkiye insanı tarafından çabuk öğreniliyor, iki-üç hafta gibi kısa bir süre içinde katılımcı ciddi bir mesafe kaydediyor. Birkaç ay içinde ise geniş bir figür repertuarı ve estetik düzeye ulaşılabiliyor.

Türkiye'den Bakınca Yunanistan Dansları

Türkiye insanının Yunan dans ve müzik kültürü hakkındaki bilgisi –aslında bilgisizliği!- yıllardır sirtaki-taverna-tabak kırma üçgenine sıkışıp kalmıştır. Tüm o “grek müzik”, “greek taverna”, “sirtaki show” gibi pespaye kavramlar aslında hiç de Yunan halkının zengin dans kültürünü temsil etmemektedir. Yine de bu sakat algılayış biçimi, yer yer “Rum taverna” geleneğinin de katkısıyla, ülkemizde yerleşik bir algı haline gelmiştir. Bu yüzeyselliği bir kenara ittiğimizde, son derece zengin, köklü ve günümüzde de tüm canlılığını koruyan bir dans kültürü karşımıza çıkmaktadır. Üstelik günümüz Avrupa ülkeleri içinde Yunanistan halk danslarının hala en canlı olduğu ülke olarak kabul edilmektedir. Eğlenceye önem veren Yunan halkı mümkün olabilen her fırsatta dans eder. Halk danslarının asıl yaşam alanı sene boyunca ülkenin her tarafında gerçekleştirilen "Glendi" ve "Panagiria" gibi festivallerdir. Halk genellikle kendi yaşadığı bölgenin ve yakın bölgelerin danslarını bilir; bunlara ek olarak, neredeyse herkesin bildiği birkaç ortak dans da bulunmaktadır. Yaygın inancın aksine, çoğu kişi tarafından ulusal Yunan dansı olarak bilinen sirtaki, Yunan dans dünyasında çok da muteber değildir. Geoaktif, yıllardan beridir Yunan dansları alanında ülkemizde özgün çalışmalar yapan Antropia Yunan Dansları Topluluğu’nun bünyesinden doğduğu için, bu alanda güçlü bir birikimimiz ve çarpıcı gözlemlerimiz var. Konuyla ilgili olarak diğer sitemizde geniş bilgilere ulaşabilirsiniz.

sirtaki_kursu_yunan_danslari_kursu_taksim_istanbul

 

 


Copyright © 2010 - 2017 Geoaktif Tüm Hakları saklıdır.
Anasayfa l Geoaktif Hakkında l Tüm Etkinliklerimiz l Kayıt & Katılım l Geoaktif Seçki l İletişim l
l English l Ελληνικά l
Real Time Web Analytics