Dağların kucağında kimi zaman dert ve kederle, kimi zaman ise kabına sığmayan bir coşkuyla, el ele, omuz omuza günler ve geceler boyu dinmeyen bir vecd halidir govend...
ANASAYFA > GEOAKTİF HAKKINDA > TÜM ETKİNLİKLERİMİZ > KAYIT & KATILIM > GEOAKTİF SEÇKİ > İLETİŞİM Ελληνικά ENGLISH

Geoaktif'te
ilginizi çekebilecek aşağıdaki etkinlikler de var...Dil ve Kültür Kurslarımız
Arapça Kursu
Arnavutça Kursu
Boşnakça Kursu
Çerkezce Kursu
Ermenice Kursu
Farsça Kursu
Gürcüce Kursu
İbranice Kursu
Kürtçe Kursu
Latince Kursu
Lazca Kursu
Osmanlıca kursu
Pomakça Kursu
Sırpça Kursu
Süryanice Kursu
Yunanca Kursu
Zazaca Kursu
 
Dans Kurslarımız
Ballfolk Kursu
Yunanistan Dansları Kursu
Govend Kursu
Roman Dansları Kursu
Latin Dansları Kursu
 
Diğer Kültür Sanat Kursları
Def - Erbane Kursu
Buzuki Kursu
Santur Kursu
Doğaçlama Tiyatro Kursu
 

Govend (Kürt Halayları) Kursu - Başlangıç Seviye Sınıfı

Teknik Bilgiler
Başlangıç Tarihi 19 Ocak 2019
Gün ve Saat Cuma 19:00 - 21:00
Ders Süresi Haftada 1 defa 2 saat
Toplam Kurs Süresi 6 ay, 24 ders, 48 saat
Aylık Ücret 200 TL (4 hafta = 4 ders)

Govend Kursumuz Hakkında Genel Bilgiler


Govend (Kürt Halayları) kursumuz haftada bir defa iki saat süreyle yapılmaktadır. Kurs kapsamında, Kürtlerin belli başlı dansları öğretilmektedir. Daha genel anlamda ise, Mezopotamya ve Anadolu coğrafyasında doğup gelişen halaylar, "halk tarafından yapıldıkları şekliyle" öğretilmektedir. Derslerde genel dans eğitiminin yanı sıra, halaylarda özel düzenlemeler, temel repertuar eğitimi, halaylarda karakteristik inceleme-teknik-analiz ve halaylarda solo çalışmalarına yer verilecektir. 6 aylık eğitim süresini tamamlayacak bir öğrenci, ortalama bir öğrenci performansı sergilemesi koşuluyla, hemen hemen tüm govend müzikleri eşliğinde dans edebilecektir.

Govend

Kürtçe halay anlamına gelen govend, tüm Kürt danslarının genel adıdır. Düğünler başta olmak üzere, çeşitli bayramlarda, şenliklerde, hasat zamanlarında ve diğer özgün durumlarda bolca dans eden Kürt toplumunun zengin bir dans kültürü vardır. Son yıllarda, Kürt siyasal mücadelesinin gelişimiyle birlikte, siyasal eylemler de sıklıkla bir dans vesilesi haline gelmiştir. Kürt dansları bölgeden bölgeye çeşitlilik göstermekle beraber, bütün Kürtlerin icra edebildiği ortak danslar da mevcuttur. Kendi doğal gelişimi içinde her Kürt kendi bölgesinin ve yakın bölgelerin danslarını öğrenmektedir. Danslar genellikle davul, zurna, erbane (def) ve diğer bazı enstrümanlar eşliğinde icra edildiği gibi, herhangi bir enstrüman kullanılmadan, kızlı erkekli atışmalarla şarkılar söylenerek icra edilen danslar da vardır. Kürt dansları önemli ölçüde grup danslarıdır, bununla birlikte kimi danslarda özellikle halay başındaki kişinin solo ve doğaçlama yaptığı durumlara da sıklıkla rastlanır. Hız olarak Kürt danslarının çoğu orta tempodadır; ama kimi bölgelerde bazı hızlı tempolu danslara rastlamak da mümkündür. Beden kullanımı bakımından Kürt danslarında yoğun olarak ayak, diz ve kollar kullanılmaktadır.

Copyright © 2010 - 2018 Geoaktif Tüm Hakları saklıdır.
Anasayfa l Geoaktif Hakkında l Tüm Etkinliklerimiz l Kayıt & Katılım l Geoaktif Seçki l İletişim l
l English l Ελληνικά l
Real Time Web Analytics